1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Alice in Borderland İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

Alice in Borderland İnceleme ve Yorumlama

alice-in-borderland-inceleme

Karşınızda bana göre en iyi Netflix dizilerinden olmaya aday bir Japon dizisi var. Alice in Borderland bir manga uyarlaması. Üç bölümlük kısa bir anime uyarlaması da var ama dizisinin anime uyarlamasından kat kat daha iyi olduğunu hiç düşünmeden söyleyebilirim. O kadar sürükleyici ki ödev yaparken aralarda izleye izleye 2 günde hepsini izledim. Türü aksiyon macera ve gerilim olarak geçiyor. Bu iki türün unsurlarının inanılmaz iyi bir şekilde harmanlanması daha da çok diziye bağlanmanıza sebep oluyor. Buyrun Alice in borderland inceleme yazımıza geçelim

(Şimdilik dizinin sadece 1. sezonu var ama hiç merak etmeyin, Netflix ilk sezon çıktıktan hemen sonra 2. sezonu onayladı bile. İlk sezonu bu kadar iyiyken 2. sezonu nasıl olur hayal bile edemiyorum.)

Alice in Borderland Konusu Nedir?

Alice in Borderland Fragman

Arisu ve kendisi gibi boş adam olan iki arkadaşı, trafiği birbirine kattıktan sonra polisten kaçmak için metro istasyonundaki tuvalete girerler. Elektrikler ve çevredeki sesler kesilince ne olduğuna bakmak için dışarı çıktıklarında Tokyo sokaklarının bomboş olduğunu ve şehirde sadece kendilerinin kaldığını görürler. Bu dünyada hayatta kalmak için ise ölümcül oyunlar oynamaları gerektiğini öğrenirler. Peki ne kadar dayanabilecekler?

Alice in Borderland İnceleme ve Yorumlama

Bu yazı bu noktadan itibaren küçük spoilerlar içerir dikkat edin. Seyir zevkinizi bozmaz ama yinede bu küçük uyarıyı yapayım.

Dizi Arisu adlı karakterimizi evde bilgisayarda oyun oynarken görmemizle başlıyor ve gamer olduğu bariz bir şekilde belirtiliyor ancak rahatsız edici bir şekilde vurgulanmıyor. Daha sonra sıkılıp evden çıkıyor ve arkadaşları Karube ve Chota‘yı çağırıyor ancak Karube o sırada kavgada, Chota ise annesinin yanında olduğu için hemen mesajı göremiyor. Başta Arisu’nun gamer olduğunun belirtilmesi gibi Karube’nin hikayedeki güçlü, Chota’nın ise duygusal karakter olduğu mesajı veriliyor. Böylelikle de ana karakterlerimizi tanımış oluyoruz. Dizinin karakterlerin böyle alttan alta tanıtımı gerçekten çok az dizide karşılaştığım bir şey. Karakter gelişimleri ise yavaş yavaş oluyor ama bütün yaşadıkları sevinçleri, buhranları, kararsızlıkları, kısaca gelişimlerinin bütün ayrıntılarını görüyoruz ve tahmin edebileceğiniz gibi harika bir şekilde işleniyor.

alice-in-borderland-inceleme-ve-yorumlama

Karakterlerimiz boş Tokya sokaklarındaki ilerleyen dakikalarında bir ekranda ‘oyun başlamak üzere’ yazısını görmeleriyle oyun alanına gidiyorlar. Oyun başlamak üzereyken oyun alanında aldıkları telefonların ekranında “Sinek 3” iskambil kartı çıkıyor. O anda hiçbirine bir şey ifade etmese de ikinci bölümde öğrenecekleri üzere kartların türü ve numarası, oyunun türünü ve zorluk derecesini belirliyor ve kartlar dizinin hikayesinde çok önem taşıyor. Oyunu bitirdikten sonra telefonlarında onlara 3 günlük bir ‘vize’ tanımlandığını görüyorlar, vize . Bu şekilde hikayemiz tam anlamıyla başlamış oluyor. 

Daha ilk bölümde bile “Wow neler oluyo ya şu an?” gibi tepkiler vermeye başlıyorsunuz. Bir an bile sürpriz unsuru azalmıyor. Senarist “Ne kadar twist olsun?” diye sormuş da yapımcı “Ne varsa doldur.” demiş gibi twistlerle dolu bir dizi ama buna rağmen hiç de abartı gelmiyor, can sıkmıyor çünkü o kadar iyi ince ince dokunmuş ki ne olacağını ne kadar tahmin etmeye çalışırsanız çalışın asla doğru tahmin edemiyorsunuz, bu yüzden de size ekrana kilitlenip izlemekten başka bir seçenek kalmıyor. 

Bir gamer olarak dizinin de gerçek hayattaki ölümcül oyunlar üzerine olması çok hoşuma gitti. Her bölümde farklı bir mücadeleyle karşılaşmaları, ölüm kalım savaşı vermeleri bir sonraki bölümü daha da çok merak ettirdi. Bu harika konsept, karakterler ve oyunculuklarla birleştiği zaman ortalamanın biraz üzerinde bir sinematografi olmasına rağmen çok iyi bir iş ortaya çıkmış.

Söylediğim gibi dizide karakterler de oyunculuklar da mükemmelken son bölümlerde yapılan gereksiz uzun süren birkaç sahneden dolayı insanın tam puan verme isteğini öldürüyor. Özellikle son bölümde Arisu’nun iri yarı bir abiyle tartışma sahnesi yaklaşık 20 dakika sürüyor, asla bitmek bilmiyor, bizzat izlerken bayılıyordum sıkıntıdan. Zaten herkes böyle bir senaryoda karakterini büyük büyük oynuyorken niye o sahneyi o kadar uzatıyorsunuz, sayın senarist ve yönetmen? Yine aynı bölümlerde ruh hastası bir karakter yapmaya çalışmışlar bir süre iyi de yapmışlar ama ilerleyen bölümlerde oynayan kişi de çok abartılı oynamaya başlamış, o da gördükçe biraz tat kaçırıyor. Bunlar dışında hiçbir sorunu olmayan bir dizi ve mutlaka izlenmeli.

Alice in Borderland Puanım

Alice in Borderland, IMDb‘de 7.8 puan almış. Hak ettiğinin altında olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğim sahne ve karakterden başka puan kırmak için bir sebep göremiyorum ve 9 puanı laps diye yapıştırıyorum. Daha ilk sezonuyla bu kadar coşturmuşken ve çok iyi bir cliffhangerla bitirilmişken gelecek sezonun da en az bu kadar iyi olacağına inanıyorum.

Bir diğer içeriğimiz olan ” IT ” Filmi incelemesi de ilginizi çekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. zeynep00_avatar

    Benim de severek izlediğim bir diziydi.

  2. kardelen_avatar
    3 ay önce

    2.sezonunu merak etmeden duramıyorum mımmm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir