1. Ana Sayfa
 2. Anime
 3. Another İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

Another İnceleme ve Yorumlama

another-inceleme-ve-yorumlama

Another , izlediğim ilk zamanı şimdiden hatırlıyorum. Bir animasyon serisi olmasına rağmen şu cinli , perili ve cin çarpması konulu filmlerden daha ürpertici ve gizemli idi. Bu içeriği de Another inceleme ve yorumlama başlığı altında yazıyorum.

Toplam 12 bölümü var ve ortalama 20-25 dk aralığında. Ben tek gecede bitirdim , hatta o bitirmenin üstüne böyle bir seriyi neden yavaş izlemedim diye pişman oldum. Gizem, Trajedi, Korku ve Gerilim kategorisinde bulunduğu için eğlenmelik bir tarafı çok az var. İzlerken o trajediyi o vahşeti iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Bu anime serisi 2009 yılında çıkan bir roman/mangadan seriyi çevrilmiş. Peki , neden bu kadar seveni var diye sorsak? İncelememizde hepsini kısaca anlatmaya çalışacağım.

Another Konusu Nedir?

Another Trailer

Ortaokul son sınıf öğrencisi olan Mei Misaki, güzelliğiyle, zekasıyla ve kişiliğiyle okulun en popüler kızıdır. Fakat mezun olamadan bir kaza sonucu ölür. Bunun üzerine arkadaşları ve öğretmenler Misaki hala yaşıyormuş gibi hareket etmeye başlarlar. Hatta mezuniyet töreninde Misaki için de kutlama yapılır. Bu olaydan 26 yıl sonra Sakikabara Kouichi aynı okula transfer öğrenci olarak gelir. Okulda yine Mei Misaki adıyla ve bir gözü bantlı esrarengiz bir kız öğrenci vardır. Diğer öğrenciler bu kız hakkında konuşmaktan kaçınırlar. Kouichi, Misaki ile konuşmak için yanına gittiğinde Misaki, bu okuldaki öğrencilerin ölüme çok yakın olduğunu, yakında herşeyi öğreneceğini söyler ve uzaklaşır.

Another İnceleme ve Yorumlama

Another inceleme başlarken şunu söylemek istiyorum. Buradaki yorumlar , konular vs. çok büyük spoilerlar içeriyor. Tavsiyem eğer bu tür serileri beğenmiyorsanız burayı okumanız. Beğeniyor iseniz spoiler yemek istemezsiniz. Bu kısımdan sonraki her cümle spoiler niteliğinde olabilir. Dikkatli olun! 

Sakikabara Kouchi , anakarakter diyebileceğimiz seride ne kısmetse ölmeyen bir karakterimiz. Ölmeyen dememin sebebi ; Another yazarı karakterleri bıçaktan geçirircesine ahirete yolluyor. Bu durum alışılagelmedik olduğu için beni ilk önce bi gerdi AMA olaylar öyle güzel işlenmiş ki devenin yanında kulak kalıyor bu durum.

Şu Misaki’yi ilk başta sadece Sakikabara görüyor diye düşündüm. Sonra da sınıf öğrencilerinin aptal bir teorisi sonucu zavallıcık kız sınıftan dışlanmış. Vay bee! Neyse bizim , “işte ferasat işte asalet işte adam gibi adamlık” dediğimiz Sakikabara bu olayları , Gizemli Misaki ile çözmeye başlıyor. Eeee ne oluyor? Her serinin her karakteri zeki olmadığı gibi bu seride de aptal karakterler mevcut. Sırf bu karakterler yüzünden kaç masum kişinin öldüğünü sayamıyorum. Hele hele son 2 bölüm

another-inceleme

Son 2 bölüm demişken seriyi çok çok kısa bir şekilde anlatayayım , aklınızda otursun. Misaki Mei adlı güzeller güzeli , zekiler zekisi bir karakterimiz var. Bu karakter etrafında parmak ile gösteriliyor ve çok seviliyor. Kör talih bu masum Misakimizi de etkiliyor ve ortaokulunun son yılında ölüyor. Ölmesine rağmen sınıftan birisi Misaki’nin sırasını göstererek o burada… HALA yaşıyor demesi üzerine sınıftaki herkes , öğretmenler ve okul müdürü dahil o varmış gibi yapıyor. Zaman böyle geçerken çatkapı okulun son günü geliyor ve sınıf fotoğrafı çektiriyorlar. Fotoğrafta ne görsünler! Misaki Mei orada…

Bu gizemden sonraki yıl yine aynı sınıftaki son sınıf öğrencileri çok kötü bir durumla karşılaşıyorlar. Her ay 1 öğrenci veya 1 öğrencinin en yakın akrabası ölüyor. Buna da Misaki’nin laneti diyorlar. Bu Misaki olayından 26 yıl sonra da ana karakterimiz bu sınıfa düşüyor. Olaylar da bu şekilde devam ediyor. Umarım anlaşılmıştır. Biz son 2 bölüme geçelim.

Yav bu son bölümler Arınma gecesine döndü resmen. İzleyenler bilir ne çekti bu Misaki ile Sakikabara ya. Çok kan aktı çok. Aşık kızımızın ölümü de çok saçma oldu. Neyse ölümleri sorgulamayacağım. Burada yorumlamamı bitireyim. Kaliteli bir seri. . Çok tavsiye ederim.

Another’a Verdiğim Puan

IMDb’de 7.6 puan almış. Gerçekten zevk sorgulanmaz ama buna da 7.6 verilmez bee. İnsan bari 8-9 verir. Ben en iyisi fazla eleştirmeden puanıma geçeyim. Bu seriye verdiğim puanı 9.7 olarak ele alıyorum. 0.3 nereden kırdın diye sorarsanız. Bitmesi yüzünden kırdım. İyi seyirler…

Bir diğer incelediğimiz The Platform isimli film de ilginizi çekebilir.

9.7

  Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Film-Dizi , bunların olmadığı bir dünya düşünemiyorum...

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. xenzer_avatar
   5 ay önce

   izlediğim bir seriydi çok hoş olmuş. Another inceleme yapmak , herkesin yapabileceği bir iş değil

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir