1. Ana Sayfa
  2. Film
  3. Bird Box İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

Bird Box İnceleme ve Yorumlama

bird-box-inceleme

Çeşitli Bilim Kurgu, Korku ve Gerilim filmlerinin arasından sıyrılıp tepelere çıkan bir film izledim diyebilirim. Bir tür hayatta kalma filmi de diyebilirsiniz veya tamamıyla korku filmi de. Filmimizi olay örgüsü Josh Malerman‘in 2014 tarihli romanına dayanmaktadır. ABD yapımı ve 2018 yılında vizyona giren Bird Box, Netflix‘de yayınlandığı için beyazperde de vizyona girmedi. Yayınlandığı ilk hafta toplam 45 milyonun üzerinde izlenme sayısı elde etti. Eğer beyazperde de yayınlansaydı 422 milyon doların üstünde hasılata sahip olucaktı. Filmin süresi 2 saat 4 dakika ile ortalama bir izleme zevki sunuyor. Buyrun Bird Box İnceleme yazımıza geçelim.

Bird Box Konusu Nedir?

Bird Box Trailer

Bird Box, peşlerinde olan doğaüstü bir varlıktan kaçmaya çalışan Malorie ve iki çocuğunu konu alıyor. Her şey tam olarak 5 yıl önce başlamıştı. İnsanlar bu doğaüstü varlığı gördüğü anda intihar etmektir. Bu 5 yıl içerisinde türlü zorluklarla hayatta kalmayı başaran Malorie, kim olduğu bilinmeyen birisinden burası güvenli mesajı alır. Fakat gitmeleri gereken yer hayli uzaktadır. Aynı zamanda sadece uzaklık problem değil. Oraya gözü kapalı bir şekilde çocukları ile gitmesi gerekir. Film bu uzun yolculuğu konu alıyor.

Bird Box İnceleme ve Yorumlama

Şöyle bir baktım da, güzel filmdi güzel. Konusu, oyuncuların profesyonelliği ve işleniş yapılan binlerce filmden daha güzeldi derim. Tabi şu uyarıyı yapmadan geçmeyelim. Bu kısımdan sonraki her cümle spoiler niteliğinde olabilir. Dikkatli olun!!

İlk olarak filmden güzel bir replik söylemek istiyorum. “Bir insanı kazanmak zaman meselesi, kaybetmek ise an meselesidir.” Kulağa basit bir cümle gelebilir ama filmin derinliklerinden gelen bir bağırış veya haykırış denebilecek kadar güçlü bir söz bu. Aynı zamanda sadece sözler değil filmin konusu da bir eser diye düşünüyorum. Şuraya odaklanır mısınız? Normal olan tüm insanların göremediği bir varlık ve bundan kaçmaya çalışan insanlar. Göremediklerimizden korkuyoruz. İnsanların da nerdeyse değil tamamı bu şekilde. Bilmedikleri ve deneyimlemedikleri şeylerden korkarlar.

bird-box-konusu-nedir

Filmde açıkça verilen bu mesaj hem ilgi çekici hem de içinde yer alan sahneleriyle izleyiciyi geriyor. Gizem, gerilim ve korku gibi kategorileri sevenlere bu filmi beğenme garantisi veriyorum. Tabi öyle büyük bir şirket değiliz beğenmezseniz de özür dileriz 🙂 .

Filmin sonunu da yorumlamak istiyorum. Sonda çok büyük bir gizem ortaya bırakıp kaçtılar. Malorie’nin kızı o varlığı gördüğü halde delirmedi ve intihara kalkışmadı. Ayrıca körlerin bir topluluk oluşturması da çok büyük bir sevgi eseri. Ben aşırı derecede mutlu oldum diyebilirim. Güzel bir sondu, hiç bir şekilde kötü özellik bulundurmadı benim için. Sadece soruların cevabı tam olarak açıklanmadı. Sevdiğim filmlerde yukarıda bir sıraya yerleşti.

Bird Box Puanım

IMDb‘de 6.6 puan olan bu filme, bana yapılan haksızlıklar yapılmış. Yazık diyorum sadece bu kadar. Tabi her kişinin her görüşüne saygım var fakat senaryo, verilmek istenen mesaj ve tatmin edici son ile bu film 6.6 puanı haketmiyor. Ben tüm sahneleriyle birlikte 8.5 puan veriyorum. İyi seyirler…

Bir diğer içeriğimiz olan “Death Note” İnceleme yazımıza da bakabilirsiniz.

8.5

    Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Film-Dizi , bunların olmadığı bir dünya düşünemiyorum...

    Yorum Yap