1. Ana Sayfa
 2. Anime
 3. Death Note İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

Death Note İnceleme ve Yorumlama

death-note-inceleme

Kendini Tanrı olarak gören kimse, kendi gazabında uğrar” Aslında tüm yapımın özeti bu diyebilirim. Çok gizemli bir anime incelemesi sunmak istiyorum sizlere. O kadar gizemli ki yazarının gerçekte kim olduğu bilinmiyor. Mangadan uyarlanan bir anime olduğu için “Yazar ve Çizer” olarak hitap etmem gerekli. Yazar Tsugumi Oba ve Çizer Takeshi Obata’dır. Tsugumi Oba gerçek adı bilinmemekle beraber sır gibi saklanıyor. Çizer ise çeşitli yapımlarda kalemini coşturmuştur. Death Note (Ölüm Defteri) sadece anime severler için baş tacı değil, diğer izleyenler için bile baş köşededir. İçinde yer verdiği kategoriler; Gizem, Psikolojik ve Gerilim olarak sayılabilir. Bu arada Gizem ve Psikoloji o kadar fazla ki beyniniz bazı yerlerde cayır cayır yanacak. Yapım yılı 2006 olan bu animemizin hala çok fazla izleyeni var. Sizi de çok bekletemeden Death Note İnceleme yazımıza geçebiliriz. 

Death Note Konusu Nedir? 

Death Note Trailer

Hayattan bıkmış bir lise son sınıf öğrencisi olan Yagami Light , Üniversite sınavlarına hazırlanmaktadır. Kendisi hem zeki hem de çoğu konuda yetenklidir. Fakat bu özellikleri onu çok sade olan hayatını lanetlemeye kadar götürmüştür. Okuldan dönüşünün bir günü üzerinde “Death Note” yazan bir defter bulur. Fazla önemsemeyerek defteri alıp evine gider. Bi zaman sonra defteri incelemeye başlayan Yagami , deftere ismi yazılan kişinin kalp krizi geçirerek öleceğini öğrenir. Yazılanlar aklına hayaline sığmadığı için doğrulamak adına haberlerde insanları rehin alan bir suçlunun ismini deftere yazar. Aradan fazla zaman geçmeden adam ölür. Bu olay karşısında şok olan Light, kendi dünyasını yaratmak için zorlu bir maceraya atılır. 

Death Note İnceleme ve Yorumlama 

Ne olsun Abim?” ” Yap işte gizem ve her anında beyin yakan bir şey” bunu diyerek bitirsem mi acaba diye düşünmedim değil. Gerçekten her anında bir gizem olan animeler başta diğerlerini ezer geçer. Bu yazım tamamiyle Death Note inceleme üzerine olucak. İncelememe başlamadan önce şu uyarıyı da yapayım. Bu kısımdan sonraki her cümle spoiler niteliğinde olabilir. Dikkatli olun!!

Tanrı kompleksinin yer aldığı karakterler animelerde çokça vurgulanır. Mesela Code Geass‘da da aynı şekilde Tanrı kompleksli bir karakterimiz var. Tabi Yagami’yi geçer mi bu tartışılır. Death Note‘ı izlemeye başlarken alttan alttan soğuk havalar hissedebilirsiniz. İçinde Misa Amane‘de olmasa animede bir tane gülen yüz kalmaz. Fakat bu öyle bir şekilde seyircilere yansıtılmış ki ben dahil izlerken gözünü kırpmayan çok kişi var.

Death Note Serisi toplamda 37 bölüm ve 1 sezona sığdırılmış. Bölümleri izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Arada bir kafanızı buzdolabına sokmanız lazım diyerek bir espri patlatayım. Dinlene dinlene izlemenizi tavsiye ederim. Şunu da vurgulamadan geçmeyeyim. Bu seyir zevki bence ilk 26 bölüm için geçerli. Burada çok büyük bir spoiler var isterseniz geri dönebilirsiniz. L’in ölümü ile birlikte seri acayip kötüleşmeye başladı. Kötüleşmeye başladı derken kötü oldu değil de kalite kaybı yaşadı daha mantıklı olur.

death-note-konusu-nedir
Death Note – L

Yagami zeki olabilir fakat bunun karşısına birisi lazım. Burada devreye direkt olarak “L” abimiz devreye giriyor. O değişik oturuşu ve farklı bir zihin yapısı ile gönüllerde taht kuran birisi. Seri izleyenleri aslında 2’ye ayrılmış durumda bir taraf Yagami Light’ı ölümüne savunurken bir taraf da “L”e toz kondurmuyor. Burada tarafımı kendime saklamak istiyorum. 

Seride işlenen konuyu her izleyici farklı şekilde yorumluyor. Benim yorumum “Adaletin tek kişi ve öldürerek sağlanması, katliamdır.” şeklinde. Bunu izleyenler rahatlıkla söylebilir. Örneğin Light sırf kendi çıkarları için bir dedektif çifti katletti. Fakat Light elindeki güçle istediği kişiyi öldürebildiği için kendini yenilmez sandı. Son bölümde gördük biz o yenilmezliğini Light oğlan…

Bir de bunun kız hali olan “Misa Amane” var. Kira (Fazla kullanmadım bu kelimeyi ama kira japoncada katil demektir. Seride de insanlar Light’ın gerçek kimliğini bilmedikleri için Kira olarak bir isim takmışlardır.) yani Misa da bir Death Note’a sahip. Ama çok saf olduğu için kafasına göre insanları öldürebiliyor. Aynı zamanda Misa bizim Light’a sırılsıklam aşık. Burada gülerek bu aşkın tek taraflı olduğunu belirtmek isterim. Light bu kızı kullanarak neler yaptı siz sormayın.

Seriyi gözünüzü kırpmadan izleyeceğinizi düşünüyorum. Şimdiden sizlere iyi seyirler.

Death Note Puanım

IMDb‘ye göre 9.0 gibi harika bir puan almış Death Note, bana göre de 9.0 puan aldı. Aslında kusursuz bir yapımdı taaa kii 26. bölüme kadar. Kısaca 9 puan bu seriye yeterlidir. Başka yapımlarda görüşmek üzere.

Bir diğer içeriğimiz olan “Daisy” inceleme yazımız da ilginizi çekebilir.

9.0

  Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Film dizi film dizi film dizi

  Yorum Yap

  Yorumlar (3)

  1. zeynep00_avatar

   En en en iyi animelerden

  2. kardelen_avatar
   3 ay önce

   Ah L üzümlü kekim…

  3. kalemini-kaybeden-yazar_avatar
   3 ay önce

   Filmini dizisinden önce izleyen şanslı insanlardan biriyim. Kira ve L arasındaki uyum Kira ve N arasındaki uyumun da bin katıydı demekten kendimi alamıyorum.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir