1. Ana Sayfa
 2. Dizi
 3. Disenchantment İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

Disenchantment İnceleme ve Yorumlama

disenchantment-inceleme

The Simpsons dizisisinin yaratıcısı Matt Groening‘in Netflix için hazırladığı ve 2018 yılında izleyicilerle buluşan animasyon dizisi olan Disenchantment‘ı inceleyeceğim sizler için. Aslında Matt Groening The Simpsons’tan sonra başka bir çılgın animasyon olan Futurama‘ya imza atmış olsa da The Simpsons kadar ses getirememişti. Futurama’nın kıymeti dizi bittikten sonra anlaşılmış, bir kısım çevreler tarafından da kült animasyonlar listesine hızlıca eklenmişti. Disenchantment’ın da kaderi Futurama ile ortak olur mu diye konuşulurken öncelikle fragmanı, sonrasında da karakterler ve hikayenin işlenişi ile her yeni sezonun gelişine gün saydırır oldu. Siz de animasyon sever birisiyseniz ve biraz uçuk kaçık, biraz da fantastik öğeler olsun diyorsanız ve hala bu diziyi izlemediyseniz hemen izleme listenize eklemenizi tavsiye ederim. Buyrun Disenchantment inceleme yazımıza geçelim.

Disenchantment Konusu

Disenchantment Trailer

Dreamland adlı ülkenin prensesi olan Bean, annesini çocuk yaşta kaybetmiş ve babasının himayesinde büyümüştür. Ne var ki babası olan Kral Zog ile Prenses Bean arasında her zaman otorite çatışması olmuştur. Söz dinlemez, asi ve içkiye, kumara, sevişmeye aşırı düşkün olan kızımıza düğün gününde bilinmeyen kişiler tarafından kendi şeytanı Luci hediye edildikten sonra işler daha da çığrından çıkmıştır. Bu esnada bir macerasında kendi minnoş ülkesinden dış dünyaya kaçmak zorunda kalan Elf Elfo ile de yolları kesişir. Şimdilik 3. sezonu yayınlanan dizinin tüm bölümleri boyunca maceradan maceraya koşan ve başı bir türlü dertten kurtulmayan bu muhteşem üçlünün hikayeleri anlatılmaktadır.

Disenchantment İnceleme ve Yorumlama

İlk iki sezonu bir solukta izledikten sonra uzunca bir süre 3. sezonun gelmesi için bekledim desem abartı olmaz. Çünkü çocukluğumdan beri Simpsons bende çok ayrı bir yerdeydi, sonra Futurama ile animasyon aşkım katmerlenmişti ki iki yapımın da Matt Groening imzalı olduğunu öğrendiğimden beridir de Matt benim için ayrı bir level’a çıkmıştır. Bu dizi çıktığında kendisinden başka bir animasyon izleyeceğimi bilmenin verdiği heyecanla iki sezonu soluksuz ve büyük bir hazla izlemiştim. Animasyonsever ve Matt Groening imzalı yapımları beğenen birisi olarak ruhsal ve zihinsel her türlü desteğe ihtiyaç duyduğumuz şu pandemi günlerinde 3. sezona sabırsızlanmam ve geldiği anda oturup tek solukta izlemem işten bile değildi. 

Şunu da belirtmek isterim ki; bu kısımdan sonraki her cümle spoiler bataklığına sizi çekebilir.

Kendi şeytanınız ve elfiniz olsa hayatınız nasıl olurdu merak ettiniz mi hiç? Hele ki cinlerin, perilerin, trollerin, iblislerin ve envai çeşit mitolojik yaratıkların olduğu bir ülkede “sistemden” ve “kurallardan” bunalmış, söz dinlemez birisi olsaydınız nasıl bir karakteriniz olurdu diye merak edip görmek isterseniz bu sorunun cevabı bir “tık” uzağınızda; DİSENCHANTMENT.

Dizinin konusundan önce karakterlerle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

ELFO: Elf diyarında biraz azgın, haşarı, biraz çapkın geçinen, her daim şeker ürettikleri ve şarkılar söyledikleri ülkesinden sıkılmış bir elf. Dış dünyayı görmek en büyük arzusuydu.

LUCİ: Elinden sigarası ve alkolü eksik olmayan, cehennemden çıkarılıp Bean’i kötülük yapmaya itmek ile görevlendirilmiştir. Bu nedenle düğün gününde Bean’e hediye edilmiş minnak bir kedi boyutunda şeytancık.

BEAN: Dreamland’in prensesi ama alışıla gelmişprenses kalıplarına biraz aykırı. Ülkesindeki Han’da kumar oynayan, ağzı bozuk, odasının çeşitli yerlerinde içki zulaları olan kavgacı bir prenses. Baba kız sorunları yaşayıp “annem olsaydı böyle olmazdı” histeri krizleri ile de kendisine ve babasına yapmadığını bırakmaması da cabası.

KRAL ZOG: Unvanından da anlaşıldığı üzere Dreamland’in kralı. Karısını genç yaşta kaybetmiş ama daha sonra hangi kafayla olduğu anlaşılmamış bir şekilde sürüngen bir kadınla tekrar evlenip çok da övünmediği bir erkek evladı olan zorba ve otoriter bir adam.

disenchantment-konusu-nedir

Ülkeye gelecek olursak pek de ismiyle müsemma diyemeyiz. Dreamland dediğin Elfo’nun yuvvası gibi bir yer olmalıyken Veba salgını ile her gün bir sürü kayıp veren, doğduktan kısa bir süre sonra insanları çalışmak zorunda bırakan bir ülke. Tabi kralın da bunda etkisi ne denli büyüktür anlatmama gerek yok.

Hikayemiz; diplomasi gereği babasının zoruyla başka bir ülkenin prensi ile evlendirilmek istenen Bean’in dış dünya merakı (fark ettiyseniz herkeste bir dış dünya merakı var, gerçekte de olduğu gibi kimse halinden memnun değil. )ve boyunduruk altına girmek istemeyişi ile başlayıp Luci tarafından sarhoş edildikten sonra düğünü karıştırıp ordan kaçmaları ile başlıyor. Bu kaçışın ucunda ise yolları Elfo ile kesişiyor. Tüm dizi boyunda Elfo‘nun Bean‘e kendisini beğendirme çabası ve kendine aşık etmeye çalışması ile Luci’nin Bean’e kötülük yaptırmaya çalışmaları ile kafası karışan, kendi içinde çatışırken toplumla da çatışan Bean izliyoruz. Ayrıca Kral Zog ölümsüzlük peşinde koşuştururken halkını sefaletten sefalete sürüklemesi, Bean’in yoldaşlarının ona yaşattığı çatışmalar dışında kendi kişiliği ve ona biçilmiş olan roller/kişilikler arasında sıkışıp kalması da dizinin ana noktalarının başında yer alıyor. 

Evlenmesi, ağır başlı, itaatkar olması istenen Prenses özgürlük peşinde maceradan maceraya koşmayı tercih etti hep. Başını hem kendisi belaya soktu hem de kendisini ye yoldaşlarını, ailesini kurtaran yine kendisi oldu. Yani bu masalda kurtarıcı bir beyaz atlı prens olmadı.

Güçlü ve ince ince dokunmuş alt metni, çoğu zaman dikkat gerektiren zekice esprileri ile her bölüm ayrı maceralar olsa da ana hikayede de ustalıkla ilerleyen konusuyla izlenmesi gereken bir yapım olduğunu söylemeden incelememi tamamlamak istemedim.

Disenchantment Puanım

Sinemalar.com‘da 7,9/10 puan alan fantastik türündeki dizimiz İMDb ‘ye göre de 7,2 puan alarak hakettiği puanın altında kalmıştır bence. Henüz geniş kitleler tarafından keşfedilmemiş olması ve yine her kesime hitap edecek bir animasyon olmaması nedeniyle bu puanları aldığını düşünerek kendimi teselli ediyor ve 8,5/10 puan vererek gönlümde hak ettiği puanı rahatlıkla sunuyorum.

Bir diğer içeriğimiz olan ” Durdurulamaz İnceleme” yazımıza da bakabilirsiniz.

8.5

  Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  izlerseniz başka insanların hayal penceresinden bakabilirsiniz ama yazarsanız kendiniz başka hayal dünyaları yaratabilirsiniz...

  Yorum Yap

  Yorumlar (2)

  1. zeynep00_avatar

   Benim puanım 8. Çok güzel bir inceleme olmuş.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir