1. Ana Sayfa
 2. Anime
 3. Haikyuu!! İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

Haikyuu!! İnceleme ve Yorumlama

haikyuu-inceleme

Merhabalar. Bu sefer karşınıza bir animeyle çıktım. Anime izleyen biriyseniz şuan önerdiğim diziyi mutlaka izleyin derim.
Haruichi Furudate tarafından yazılıp resmedilmiş shounen manga dizisidir Haikyuu!!. İlk sezonu 2014 yılında yayınlanmış 4 sezonluk bu animenin 5. sezonunun 2021 yazında gelmesi bekleniyor. Covid-19 yüzünden pek çok erteleme olduğundan kesin bir tarih veremiyorum. Animenin yapımcısı, stüdyosu gibi okumadan geçeceğiniz sıkıcı detaylar vermek istemiyorum o yüzden Haikyuu İnceleme yazımızın konusuyla başlayalım.

Haikyuu Konusu Nedir?

Haikyuu! Trailer

Hinata Shoyo bir gün bir marketin televizyonunda ulusal liseler arası voleybol turnuvasında “Minik Canavar” lakaplı bir oyuncuyu görür. Boyun önemli olduğu bu sporda kısa olmasına rağmen adını duyurmayı başaran Karasunolu bu genç sayesinde kısa olan Hinata voleybola gönül verir, ortaokul hayatı boyunca tek başına voleybol antrenmanı yapar. Ortaokulun son yılında turnuvaya katılabilen Hinata ilk maçında “Sahanın Kralı” lakaplı Kageyamaya yenilir ve lisede onu yeneceğine yemin eder.

Lisenin ilk günü heyecanla spor salonuna giden Hinata, rakibinin –Kageyama‘nın- Karasuno’ya geldiğini öğrenir .

Haikyuu İnceleme ve Yorumlama

Voleybola aşık bir arkadaşımın bu animeyi çığlık atarak izlediğine şahit oldum ben de çığlık atmasam da animenin güzel olduğuna inanıyorum.

Animenin ilk sezonu kötü değildi. İyi sayılırdı ama Kroko no Basket izleyen biri olarak tek fark yaptıkları spormuş gibi gelmişti. Yenilmez denen korkulu rakipler, mucizevi smaçlar… Beni bu animeye bağlayan animenin 2.sezonu oldu. 2. sezonun karakter gelişimleri çok iyiydi. Tüm takımın, Tsukishima dahil( voleybolu ‘sadece bir klüp aktivitesi’ olarak gören biri), daha iyi oyuncular olmak için çabalamaları önemliydi. Önemliydi ama beni en çok etkileyen kısım istediklerini hemen elde edemediler, defalarca antrenman maçlarında kaybettiler, saatlerce idman yaptılar pes etmediler ve karşılığını aldılar.

haikyuu-konusu-nedir
Haikyuu!! ‘ dan bir sahne

Açıkçası Japonların olayı da bu. Kaç anime izlediysem hemen hepsinde “Daha pes etmedim, asla pes edemem, daha çok çalışmalıyım, sınırlarımı aşmalıyım!” tarzı replikler duyuyorum. Neyse. 3. sezonda 5 setlik bir maç 10 bölümde bizlere aktarıldı ama flashback sahneleriyle karakter gelişimlerine devam etti. Bence bu sezon geçiş sezonu gibiydi. Ulusallara açılan kapıydı. 4. sezonda da ulusallara giden Karasuno var. 4. Sezonu izledikten sonra ilk sezondan bir sahneye denk geldim ve karakterlere ilk izlediğime göre bakışımın nasıl değiştiğini gördüm.

İşleyişi bakımından ikinci, üçüncü, dördüncü sezonlar kendini bozmadan devam etti fakat 4. sezonda animenin çizimleri değişti ve benim hiç hoşuma gitmedi. 4 sezonun ikinci kısmında biraz düzeldi çizimler ama ilk 3 sezondaki çizimler devam etseydi beni daha çok memnun ederdi.

Haikyuu!! Puanım

IMDb‘de 8.7 puan almış. 4 sezonun tamamına bakarsak ben 8.5 verirdim. Öyle dişe dokunur bir fark da yok. Spor animesi kategorisinde en iyilerden.

Söylemeden geçemeyeceğim her karakter çok iyi tasarlanmış ancak Kaptan Daichi‘nin de dediği gibi “Bu dört mankafa” -Hinata, cool görünen ama aptal olan Kageyama, serseri tipli Nishinoya ve Ryunosuke – üzgünken bile insanı neşelendirecek karakterler. Ne demek istediğimi izlerken anlayacaksınız. İyi seyirler…

Bir diğer içeriğimiz olan ” PK ” Filmi inceleme yazımızda ilginizi çekebilir.

8.5

  Yorum Yap

  Yorum Yap

  Yorumlar (2)

  1. xenzer_avatar
   4 ay önce

   Kuroko no Basket ile bu krallar

  2. zeynep00_avatar

   En kısa zamanda anime izlemek istiyorum ve sanırım bundan başlıyacağım

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir