1. Ana Sayfa
  2. Film
  3. It: Chapter 2 İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

It: Chapter 2 İnceleme ve Yorumlama

it-chapter-2-inceleme

Bir palyaço, iki palyaço ve daha fazla palyaço. Filmi izledikten sonra palyaçolar aklınızdan çıkmayacak. Aslında ne gıcık canlılar olduğunu bu filmden sonra anlayacaksınız. Birinci filmi sitemizde incelemiştik. Şimdi ise sıra 2. filmde. Kemerlerinizi bağlayın IT Chapter 2 inceleme yazımıza geçeceğiz.

Tabi ondan önce filme kısa bir değinmeden olmaz. 2 filmin arasında neredeyse 2 yıl var. Böyle bir yapıma ve emeğe çok normal diye düşünüyorum. Yine de emek var diyebiliriz ama güzelliğinden inceleme kısmında bahsedeceğim. 2.film 2 saat 50 dakika olarak 1. filmden 35 dakika daha uzun bir film olmuş. Kategori ve verdiği duygular aynı şekilde devam ediyor fakat 1.filmde yer alan çocukların bu filmde büyümesi ile olaylar biraz daha sıkıcılaşıyor diyebiliriz. Öyleyse fazla uzutmadan bir konuya bakalım.

It: Chapter 2 Konusu Nedir?

IT 2 Trailer

O Bölüm 2 Doğaüstü bir varlık olan Palyaço Pennywise‘ın kasabaya ilk filmden 27 yıl sonra dönmesiyle oluşan olayları konu ediyor. Pennywise’ın dönüşü sebebiyle 27 yıl önce verdikleri söz için toplanan arkadaş grubu bu konu hakkında konuşur. Taa ki aralarından biri gelmeyince aralarında bir tartışma çıkar. Bu tartışmayı nasıl çözecekler ve Pennywise‘ı nasıl yok edecekler?

It: Chapter 2 İnceleme ve Yorumlama

Ahh Ahh , her şeyin ilki güzeldir demişler. Bu konuda öyle bir haklılar ki. İlk filmden sonra bu film sadece gözümle baktığım bir film oldu. Efektlere, oyunculara ve yapıma söyleyecek kötü bir sözüm yok ama sanki 1.filmi kopyala yapıp 2. filme yapıştırmışlar gibi. Tabi şu uyarıyı yapmadan geçmeyelim. Bu kısımdan sonraki her cümle spoiler niteliğinde olabilir. Dikkatli olun!!

Bu kopyala ve yapıştır durumunda ciddiydim. Hatta IMDb‘de verilen puanlar bile bu durumu belli ediyor. İlk film 7.3 puan alırken bu film 6.5 e kadar düşmüş. Filmde yer alan efektler yine aynı şekilde ve 1.siyle arasında pek fark yok. Oyuncu kadrosu neredeyse tamamen değişmiş. Burada neredeyse kelimesini kullanmamın sebebi ara sıra gelen eskiye dönüş sahneleri. Eskideki bir anıyı gösterdiklerinde direkt olarak 1.filmdeki oyunculara kamera dönüyor.

Önincelememde belirttiğim gibi, konu aynı şekilde Pennywise‘ı yok etmek, grup içindeki tartışmalar, olayların birden iyiye gitmesi ve her sorunun 2 dakikada çözülmesi olarak sınıflandırılmış. İzlerken bu durumdan dolayı pek fazla tat alamadım. Normal bir korku filmini gözlerim ful açık izlerken bu filmde uykum geldi.

it-chapter-2-konusu-nedir

Karakterlerin işlenişine gelirsek, normal olarak 1.filmle aynı bir tipleme söz konusu. Tek farkı Derry adlı kasabadan ayrılanlar o kasaba ile oluşan tüm anılarını kaybettiği için kişilik değişimleri oluşabilmiş. Ama ben bunun etkisini fazla hissetmedim. Her karakter kendi davranış biçimlerini taşıyor. Çok fazla ayrıntıya inersek anlayabiliriz bu farklılıkları.

İkinci filmi beğenmememin en büyük sebebi ise bitmiş bir hikayenin zorlaya zorlaya devam ettirilmeye çalışılmasıdır. Burada maddi bir mesele söz konusu. Ben dahil bir çok kişi bu filmi hayal kırıklığıyla izledi. Açıkçası 1. filmi izlemesem 2.filme hayatta başlamazdım. Hele ki Pennywise’ın bir oradan bi buradan çıktığı sahneler tıpatıp kopya. Bizim bi psikopat karakter vardı. Babasını öldüren çocuk. O da 2.filmde var ve filme ayrı bir tad katmış 🙂

It Chapter 2 Filmine Puanım

IMDb‘de 6.5 alan ve izleyenlerine bir hayal kırıklığı yaşatan It 2 filmine puanımı 4.2 olarak belirledim. IT 1 e karşın biraz daha güzel olmasını beklerken kopyası karşıma çıkınca insan bi üzülüyor. Son olarak filmi bir korku filmi olarak değilde korkuyu anlamak için izlemenizi tavsiye ederim. Bir sonraki incelemelerde görüşmek üzere.

Bir diğer içeriğimiz olan “Bird Box” İnceleme yazımız da dikkatinizi çekebilir.

4.2

    Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Film-Dizi , bunların olmadığı bir dünya düşünemiyorum...

    Yorum Yap