1. Ana Sayfa
 2. Film
 3. Selvi Boylum Al Yazmalım İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

Selvi Boylum Al Yazmalım İnceleme ve Yorumlama

selvi-boylum-al-yazmalim-inceleme

Sevgi Neydi?” Diye düşünürek 2-3 geçirmeme sebep olan bir filmdir kendileri. Usta Yeşilçam oyuncularının yer aldığı ve Atıf Yılmaz tarafından yönetilen “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır. Gerek konusu gerek işlenişi ve gerek müzikleri bu filme tat katan büyük etkenler. Başrollerinde Kadir İnanır ,Türkân Şoray ve Ahmet Mekin‘in oynadığı filmimiz 1977 yılında vizyona girmiş. 1 saat 35 dakikalık süresi ile de izleyicileri sıkmayan bir film. Buyurun Selvi Boylum Al Yazmalım İnceleme yazımıza geçelim. 

Selvi Boylum Al Yazmalım Konusu Nedir? 

Selvi Boylum Al Yazmalım Fragman

İstanbullu yakışıklı kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır) ve kendi halinde yaşayan güzel Asya’nın (Türkan Şoray) karşılaşması ve aşık olması ile başlayan olay örgüsü zaman içinde çifti bambaşka hayatlara sürüklerken yaşadıkları çevrenin etkisi de hissedilir. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olan klasik yapıt SSCB‘de eserleri en fazla okunan büyük edebiyatçılardan yazar Cengiz Aytmatov‘un Kırmızı Eşarp adlı romanından uyarlanmıştır. 

Selvi Boylum Al Yazmalım İnceleme  

Eskilerden gelen bir şaheseri incelemek bana düştüğü için çok mutluyum. İncelemek kolay olmadı ama zevk verdi diyebilirim. FilMatik olarak çok fazla kullandığımız şu uyarıyı burada da yapalım. Bu kısımdan sonraki her cümle spoiler niteliğinde olabilir. Dikkatli olun! 

Film 1977 yılında yayınlanırken gişe hasılatı bir o kadar büyük bir miktara ulaşmış. Aslında oyuncularının önemini buradan anlıyoruz. Yine bu konuda ama az bilinen oyuncular olsa bu kadar izlenmezdi diye düşünüyorum. Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oyunculukları filmi daha bi izlenilesi yapıyor.  

Tabi sadece filmi beğenmemin sebebi bu değil. Süre olarak sıkmayan ve yarıda bırakılmış bir uzunluk yok. Yani izlerken direkt olarak filme daldım ve ne zaman bittiğini anlamadım. Şunu belirtmek istiyorum. Filmi bundan çok önce izlemiştim ancak incelemeyi taze bir şekilde sunmak istedim. Direkt açtım filmi oturdum başına😊. Yenilenmiş bir film olduğu için izlerken hiçbir sıkıntı çıkmıyor. Eski filmlerde ki o kamera sorunlarını sevmeyenler bu filme önyargıyla yaklaşmasın bence.  

selvi-boylum-al-yazmalim-konusu-nedir

Galiba çok fazla filmin altyapısı ile alakalı konuştum. Direkt filme tam olarak geçeyim. Selvi Boylum Al Yazmalımİlyas ve Cemşit hangisinin Asya’yı hakettiğini düşünmeden duramadığımız bir film. Başlarken klasik bir köy havası veriyor. Kemal Sunal ve İlyas Salmanın oynadığı filmlerdeki gibi bir köy havası. Çeşitli farklılıklar var, yok diyemem. Yeşilçam filmlerinin genelinde olan oyuncu fazlalığı bu filmde yok. HEE şöyle diyebilirsiniz. 3 Altın 20 gümüşü alır 😊. Bu fark fazla kendini belli ettirmiyor.  

Vurgulanan konu ve filmimizin çok bilinen bir sözü “Sevgi Neydi”. İlyasın beslediği aşk ona Asya’yı vermedi. Çünkü “Sevgi Emekti” ve İlyas bunu başaramadı. Filmin sonlarına doğru Türkan Şoray bile Asya’nın İlyas’ı seçmesini istemiş. İyi ki de Asya İlyas’ı seçmemiş. Kendi çocuğu olmamasına ve Asya’nın tam olarak kendisine aşık olmamasına rağmen emek veren, seven ve sevginin bize ne olduğunu gösteren Cemşit’i seçmesi izleyenleri de çok fazla etkilemiştir(ben dahil). 

Bir kere de ben eklemek istiyorum. Sevgi neydi? Sevgi sahip çıkan dost, sıcak insan eli, insan emeğiydi. Sevgi iyilikti, sevgi emekti… 

Selvi Boylum Al Yazmalım Puanım 

IMDb’de 8.6 gibi güzel bir puan almış. Benim verdiğim puanla çok yakın bir puan. Hatta hakettiği puan da diyebilirim. Birkaç yerde hızlıca geçmesi yüzünden tam puan veremiyorum. Kırdığım küçük puanlarla birlikte 8.9 puan verdim 

Bir diğer yazımız olan “Türkiyenin en iyi 10 komedi filmi” listemize de göz atabilirsiniz. 

8.9

  Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. zeynep00_avatar

   Filmin sonunda yanlış bir seçim yaptığını düşünmüştüm ama büyüdükçe ne kadar doğru bi hareket yaptığını anladım

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir