1. Ana Sayfa
 2. Film
 3. The Circle İnceleme ve Yorumlama
Trendlerdeki Yazı

The Circle İnceleme ve Yorumlama

the-circle-inceleme-ve-yorumlama
1

Yeniden bir film incelemesinde bulunuyorum. Bu seferki filmimizin ismi The Circle (Çember). Konusu hariç diğer özellikleri düşük bir film diyebilirim. İlk baştan belirteyim , filmimiz bir odada çekiliyor. Öyle büyük bir bütçeyle yapılan bir film diyemem. Seneryasu bunları biraz toplayabiliyor çünkü fazla görülmüş ve klişe bir film değil. Sakin ve pür dikkat izleyebileceğiniz bir film. Bu seferki yazımız da The Circle İnceleme olucak.

Filmin tek bir konusu ve tek odak noktası olduğu için her izleyici filmi beğenmemiş olabilir. Böyle gizem , korku ve gerilim temalı filmleri sevenler izlese daha iyi puanlar verilebilir diye belirtmek isterim. Çember Amerikan yapımı ve 2015 yılında vizyona giren bir film. Film süresinin 1 saat 27 dakika olması da bu filmi çerezlik film olarak tabir etmemizi sağlayabilir.

The Circle (Çember) Konusu Nedir?

The Circle Trailer

Aralarında hamile bir kadının da bulunduğu , hemen hemen her ırk , yaş ve kültürden birbirine yabancı 50 kişi, kendilerini nasıl geldiklerini unuttukları devasa, karanlık ve gizemli bir yerde tutsak bir halde bulur. Hareket etmelerini kısıtlayan birbirlerine dönük oldukları bir çemberde her iki dakikada bir, birisinin odanın ortasındaki elektrikli cihazla ölmesi gerektiğini öğrenirler. Başlarda saldırılar rastgele görünse de zaman geçmeden grup olarak sıradaki ölecek kişinin kim olduğunu belirleyebileceklerini fark ederler. Oylama yapma ve makineyi kontrol etme şansları vardır. Fakat kimin ölmeyi hak ettiğine nasıl karar verebilirler ve geriye bir kişi kaldığında ne olacaktır? İnsanların birbirine nasıl değer verdiğini, zor koşullar altında nasıl karar vermesi gerektiğini, kötü bir durumdan kurtulmak için nasıl hareket edeceğini ve olabilecek en kötü durumlarda neler yapabileceklerini gösteren, ‘insanlığın doğası’ hakkında psikolojik ve gizemli bir film diyebiliriz.

The Circle(Çember) İnceleme ve Yorumlamam

Netflix’te yine avını arayan aslan gibi gezerken bu filmin kategorileri olan korku , gizem ve gerilim ibarelerini gördüğüm an dünyanın en mutlu insanı olmuş olabilirim. İncelememe tam olarak başlamadan önce o müthiş uyarımız olan şu uyarıyı da yapayım. Bu kısımdan sonraki her cümle spoiler niteliğinde olabilir. Dikkatli olun!

Filmi başlatırken konunun ne olduğuna zerre kadar bakmadım. Kategorileri uygun mu uygun , tamamdır dedim direkt başlattım. Film kapkaranlık büyük bir odada geçiyor. Her türden insanın olduğu (müslüman, yahudi, eşcinsel, erkek, kadın ve daha fazlası) toplam 50 kişi çember olarak dizilmiş. İçten bir şekilde “noluyok” demiş olabilirim. Neyse bu şekilde sıralanmaları insanı bir meraklandırıyor. “Neden çember şeklinde dizilmişler?” , “Neden ortada bir makine var?” gibi sorular sordurtabiliyor izleyicilere.

the-circle-inceleme

Bu şekilde 50 kişi olayı kavramaya çalışırken birisi kendi küçük çemberinden çıkınca “çattt” diye tahtalıköyü boyluyor. Anlıyoruz ki çemberden çıkmak yok! “Yav bizi buradan önce de öldürebilirlerdi , bir ipucu olmalı ki buradan çıkabilelim.” diye soran zekiler de var. ” Aga sıra sıra yaşlılara oy verelim ölsünler” diyen bir kaç ahmak da var. Tabi bu zeki veya ahmak benim görüşümce bunu belirteyim. Bu arada şu oy verme meselesini anlatayım. Her 3 dakikada bir çemberden “dit , dit” diye sesler geliyor. Bu sırada çemberde bulunan kişiler sağ elleri ile kim kime ne oy vermiş meselesi olmadan oy veriyorlar. En çok oyu alan kişi de makine tarafından tahtalı köye yollanıyor. Bir de sıkıntı şurada , hiçkimse birbirini tanımıyor ve birisi “A” dese direkt ona oy vericekler. Herkes hayatını düşünüyor. Bu yüzden bu 3 dakika çok önemli.

Ölüm meselesi var , yaşam isteği var ; eee daha ne olması lazım yanında? Hayatımızdan yola çıkalım. Tabii ki insanların en çok yaptıkları şeylerden biri… İttifaklar! Bir grup ve bir grup resmi olmasa da kendi ittifaklarını oluşturuyor. Sen şuna oy ver ben şuna vereyim gibi. Bu 3 dakikalık ittifak çok uzun ömürlü değil. Nasıl olsun 3 dakika bu. Bu ittifaklar , saçma düşünceler , mantıklı düşünceler gibi etkenlerin sonunda 40 kişiye bay bay diyoruz. Çemberde son 10 kişi kaldığında dananın kuyruğu kopuyor.

Ne yapsınlar ki diyebilirsiniz. Haklısınız da çünkü birbirini tanımıyorlar sen öl , sen de öl bu kadar. Filmin sonu beni pek etkilemedi. Şu bebek ve annesine üzüldüm bir tek. Diğerlerinin ölümüne niye üzüleyim öyle bir film ki 1.5 saat bile olmayan süresine 50 kişi koymuşlar. Tanıyamadan gittiler… Bazı insanlar gibi

The Circle(Çember) Puanım

İMDb‘de tam 6 puan almış. Bu kadar cömert olunmaz bence. Ben çok fazla yerden puan kırdım. Hee izlenir mi? O ayrı konu , berbat ve iğrenç bir film olsa incelemesini yapmazdım. Çerezlik bir film. Puanımı 5.4 olarak kullanıyorum. İyi seyirler

Bir diğer içeriğimiz olan “Another” serimizide inceledik. İlginizi çekebilecek bol gerilim ve gizem kokan bir seri.

5.4

  Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Film-Dizi , bunların olmadığı bir dünya düşünemiyorum...

  Yorum Yap

  Yorumlar (3)

  1. zeynep00_avatar

   Güzel bir inceleme tebrikler.

  2. xenzer_avatar
   3 ay önce

   boş zaman kaybı olan bir film oldu benim için

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir