1. Ana Sayfa
 2. Film
 3. Upside Down İnceleme ve Yorumlamamız
Trendlerdeki Yazı

Upside Down İnceleme ve Yorumlamamız

upside-down-inceleme

Şubat ayı; aşk ayı derler, bu nedenle sizlere ütopik bir evrende geçen klasik bir aşk hikayesi içeren filmden bahsedeceğim; UPSİDE DOWN , evet bu yazım Upside Down inceleme şeklinde olacak.

2012 yılında vizyona giren filmin hem yönetmen hem de senarist koltuğunda Juan Diego Solanas otururken, baş rollerini de Kirsten Dunst (Eden), Jim Sturgess (Adam) paylaşıyor.

Aşk filmi klişelerini fantastik öğelerle harmanlayan senarist modern zamanların “Adam & Eve” hikayesini izleyicilere sunarken aynı zamanda “ayrı dünyaların insanları” noktasına da farklı bir çerçeveden bakmamıza olanak sağlıyor.

Upside Down Konusu Nedir?

Tek bir güneşin etrafında dönen ve her biri kendi yer çekimine sahip ikiz gezegenler… Gökyüzünün yerinde başka bir dünya… Bu ikiz gezegenlerde yaşayan Eden ve Adam’ın arasında çocukluktan itibaren başlayan ve yeri geldiğinde sisteme ve hatta yer çekimine bile kafa tutan bir aşkın  etrafında şekillenen hayatlar.

Upside Down İnceleme ve Yorumlamam

Tam sevgililer günü öncesi bu dertten muzdarip birisi olarak size hüznün pek olmadığı, bol klişeli, depresyona sokmayan bir filmi yorumlamak istedim çünkü aşkın sözlükte yazmayan anlamı mucizedir ve her aşk filminde olduğu gibi bu filmde de mucize var.

Tamamen ütopik bir evrende bulunan zıt yer çekimleri olan iki dünya düşünün. Bu iki dünyada aşağı tırmanabilir, yukarı inebilirsiniz. Biraz kafa karıştırıcı değil mi? Aslında izlerken sanki o gezegenlerden birisinde yaşıyormuşsunuz gibi kolay adapte oluyorsunuz. 

İki gezegenin de kısıtlı olan kaynaklarını kontrol eden Transworld adında bir şirket var. Tahmin edileceği üzere imkansıza yakın zorluktaki aşkın karşısına bir de bu şirket geçiyor. Çünkü Adam, Eden’a ulaşmak için aşağı gezegenden yukarı gezegene geçerek kuralları çiğniyor. Sanki yukarı gezegenin halkıymış gibi davrunuruk bu şirkette çalışmaya başlıyor. 

Yukarı gezegen sınıfsal ayrıma cuk oturacak şekilde zenginlerin dünyasını, aşağı gezegen de yoksul sınıfı temsil ederek “zengin kız fakir oğlan” klişesini de es geçmeyerek tüm aşk filmlerinde bulunan klişelerden bizleri mahrum bırakmıyor.

Film hiçbir noktada hızlı tempolu yada adrenalin artırıcı bir şekilde ilerlemiyor. Hem biraz bilim kurgu olsun, hem fantastik öğeler barındırsın ve kreması aşk olsun diyorsanız pek bilinmeyen bu filme şans verebilirsiniz.

Upside Down Filmine Puanım 

Sinemalar.com ‘a göre 7,0/10 puan alan filmimiz İMDb‘ye göre de 6,4/10 puan alarak biraz da olsa haksızlık gören filmler arasında yerini alıyor. 

Bana göre film bir şaheser olmasa da ortalama 8.2 gibi bir puanı hak ediyor. Bunun sebebi de fikir olarak farklı bir dünya sunan ve hatta İnception filminden de esintiler barındırsa da vaat edileni tam anlamıyla verememiş olmasıdır. Filme şans verecek olanlara şimdiden keyifli seyirler dilerim.

Bir diğer yazımız olan “How to Sell Drugs Online (Fast)” incelememiz de ilginizi çekebilir.

8.2

  Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  izlerseniz başka insanların hayal penceresinden bakabilirsiniz ama yazarsanız kendiniz başka hayal dünyaları yaratabilirsiniz...

  Yorum Yap

  Yorumlar (2)

  1. zeynep00_avatar

   Nedense benim pek beğenemediğim bi film oldu

   • kalemini-kaybeden-yazar_avatar
    3 ay önce

    Mümkündür, herkese hitap eden bir film değil çünkü ‍♀️

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir